GAZET-E, HABER

Aristegelse’de Bahar

Uzakta kuşlar seslenir;

Gönlüm genişler beslenir;

Yaşamağa heveslenir,

Mayıs‘ta gönlüm delidir.

Sabahattin Ali 

Biz havaya, suya ve toprağa düşen cemreleri sayarken, bahar yağmurlarına ve güneşine selam dururken, günler günleri devirdi ve Mayıs ayına kavuştuk. Yaprak yaprak coşkuyla açan erguvan, badem, erik, manolya ağaçları bahçeleri, parkları, yürüyüş yollarımızı yeniden şenlendirdi. Toprağın kıymetini, bereketini, avcumuzun içinde tuttuğumuz bir çakıl taşı gibi somut olarak hissedebildiğimiz bir mevsimdeyiz. 

Tohumun toprağa işlenişinde, tohumların filize dönüşümünde bizi yaşama bağlayan bir şeyler olduğunu her baharda daha fazla hissediyoruz. Tıpkı toprağa düşen gün ışığı, yağmur, çiftçinin hünerli elleri, nasıl bereketli bir hasat için dört koldan çalışıyorsa, bizler de kendi zihnimizin toprağına umutlarımızı, hayallerimizi ekiyoruz, büyümeleri için özen gösteriyoruz. Bu denge ve uyum dolu süreçte, biz de kendimizi yeniden keşfetmeye, kendimizle barışık kalmaya, bedenimizi ve ruhumuzu beslemeye odaklanıyoruz. 

Fideleri toprağa ekmenin, bahçeleri yaza hazır hale getirmenin tam zamanı sayılan Mayıs ayı, aynı zamanda en taze haliyle kekiğe de kavuştuğumuz ay. Kaz Dağları’nın eteklerinden toplanıp özenle kurutulan kekikler, en kıymetli aromasına ve lezzetine bu ay kavuşuyor. 

Ballıbabagiller familyasına bağlı kekik, bize her biri farklı karakteristik ve aromalarda türler sunuyor. Bilyalı Kekik ya da İzmir Kekiği, Kara Kekik ya da İstanbul Kekiği, Yayla Kekiği, Dağ Kekiği, Beyaz Kekik, Tatlı Kekik, Sivri Kekik, İspanyol Kekiği ve daha birçok çeşit… Binlerce yıllık geçmişi olan kekik familyası, eski çağlardan beri asaletin, cesaretin ve zenginliğin simgesi olagelmiş. Kah güzel kokusu nedeniyle tütsü olarak kullanılmış, kah sakinleştirici etkisi nedeniyle yatıştırıcı olarak tüketilmiş, kah içeceklerin ve peynirin tatlandırılması için eşlikçi olarak görevlendirilmiş. Ege ve Marmara bölgelerimizde üretimi yoğun olarak yapılan, kalite standardı dünya çapında kabullenilmiş Türk kekiğinin yetiştiği, bu verimli topraklarda yaşadığımız için kendimizi şanslı hissediyoruz. 

Dağlardan denizlere doğru esen rüzgarların kekik kokusu ve bahar dallarının coşkusunda, sağlık dolu bir Mayıs ayı diliyoruz. 

Ariste Ailesi 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir