GAZET-E

Anadolu – Kars Kaşarı

Her mevsim anlatılacak hikayesi olan bir şehirden söz edeceğiz size. Türkiye’nin doğusunda ve en yüksek noktalarından birinde, uçsuz bucaksız platolar ve dağ çayırlarıyla kaplı, güneşin ülkemizde en erken doğduğu şehirlerden biri olan Kars’tan.

Onu en çok kışın bembeyaz karlarla kaplı, uçsuz bucaksız, aydınlık dolu güzelliğiyle saklarız hafızamızda. Halbuki Kars’ın güzelliği belki de en çok, ilkbaharla birlikte doğanın eşsiz güzelliğini gözler önüne sermesiyle tamamlanır.

1250’ye yakın tohumlu bitkinin Kars’ta doğal olarak yetiştiğini, bu bitkilerin 100 tanesinin dünyada başka hiçbir yerde yetişmediğini biliyor muydunuz? İşte bu bereketli topraklarda hayvancılık dört mevsim yapılır, yörenin cömert hayvanları hiçbir mevsimin boynunu bükük bırakmaz. Yine de kara ikliminin getirdiği sert kış koşulları nedeniyle hayvanların otlaması için en elverişli koşullara baharda ve yazın ulaşılır.

Kaf lalesi, sarı dudak, kardelen ve düğün çiçekleri… Kars’ın zengin florasında yetişen binden fazla çiçek türünden sadece birkaçı. Kırlar bu çiçeklerle kaplandığında arılar, bir tadanın bir daha unutamadığı leziz Kars balını üretmek için çalışmaya başlar. Köylüler birer zanaatkar gibi emeklerini yıllar öncesinden gelen geleneksel yöntemlerle birleştirir, o leziz Kars peynirlerini üretirler.

Biz de dört mevsim, bu bal ve peynirlerin en özellerini, en doğru zamanda seçip sizlere ulaştırmak için çalışıyoruz. Coğrafi işaretli ürünlerimizden Ariste Kars Kaşarı’nı lezzetinin doruğundayken tatmanız için online siparişlerinizde bir de tadımlık sürpriz hazırladık.

 

Ariste Kars Kaşarı ve balını her tadışınızda damağınızda eşsiz çiçeklerin aromasını, kırların tazeliğini ve Kars’ın saf doğasını hissetmeniz dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir