GAZET-E

En mühimi Nisan, Mayıs güneşi

Okuma önerisi: 

Sait Faik Abasıyanık “Bir İlkbahar Hikayesi”

Seçme Hikayeler, İş Bankası Kültür Yayınları 

Dinleme Önerisi:

Sezen Aksu – Kutlama

Etkinlik önerisi: 

Çocuk Bayramı ve Ulusal Egemenlik Konseri – CRR Senfoni Orkestrası 

CRR Konser Salonu, 23 Nisan Cumartesi

   “İlkbahar bir bayram, bir uyanış, bir mucize, bir çılgınlık, olamayacak gibi duran bir şeyin oluşu, ilkbahar şu, ilkbahar bu… Kuş, papatya, gelincik, çayır, çimen, ağaç, çiçek, mimoza, zakkum, su sesi, hindiba, çingene, kuzu…” 

 

   Sait Faik Abasıyanık “Bir İlkbahar Hikayesi” isimli öyküsüne bu satırlarla başlar. Ve ardından ekler “En mühimi nisan, mayıs güneşi.” Nisan ayının gelişiyle içimizde uyanan kıpırtıları Sait Faik Abasıyanık öyle iyi anlatmış ki, bu satırlara yer vermeden edemedik. 

 

   Bu ay bizim için öncelikle doğaya dönüş, toprağın, ağaçların, bitkilerin canlanışına temas etmek, havayı içimize çekmek demek. Bir yandan, dünya üzerinde çocuklara armağan edilmiş bir bayrama sahip tek ülkenin evlatları olarak, biraz da içimizdeki çocuğa kulak verme zamanı. Bir çocuğun dünyaya karşı saf ve önyargısız bakışından ilham almak, zorlu bir mevsimin ardından yenilenerek ve özümüze dönerek, yüzümüzü umuda dönmek… 

 

   Bahar için yazılmış bir şarkının coşkusu, ilkbaharda odanın penceresine vuran ışık demeti için yazılmış bir öykü ya da hem günümüzün ve geçmişin çocukları olan bizler için yazılmış eserleri seslendiren bir senfoni orkestrası… Bizim önerilerimizin yanı sıra, eminiz siz de kendi baharınızı doya doya yaşamanın keyif dolu yollarını keşfedeceksiniz. 

 

   Bir baharı daha sizlerle paylaşmanın mutluluğuyla, çokça selam ve sevgiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir