GAZET-E

Eskimiş (Dinlenmiş) Ariste Peynir Takvimi

Bu coğrafyanın kendine özgü en kıymetli peyniridir beyaz peynir.

Dinlendirilmiş Ariste beyaz peynir, diğer adıyla en az 90 gün süre ile olgunlaştırılmış tam yağlı beyaz peynir, günümüzde üretildiği günün ertesi gününde tüketilen bir çok çeşit peynirinin aksine en az 6 ay süre ile dinlendirilmiştir.

Beyaz peynirlerimizin üretiminde 3 ayrı çeşit süt kullanılmaktadır. Senenin 3 ayı ağırlıklı koyun sütü, senenin 6 ayı ağırlıklı keçi sütü ve senenin 12 ayı tamamı inek sütü ile üretilen peynirler sırasıyla cimri, mütevazı ve cömert olarak adlandırılır tarafımızdan.

6 ile 18 ay arası değişen sürelerde dinlendirilen beyaz peynirlerimizin hikayeleri eskimiş takvim yapraklarında saklıdır. Tenekeler içinde dinlendirilen peynirlerin her biri üretildiklerinde dünyaya yeni gelmiş birer bebek gibidirler. Zamanla olgunlaşırlar ve her biri kendilerine has lezzetlerine kavuşurlar.

Beyaz peynirlerimize verdiğimiz en büyük değer onları olgunlaşma sürelerinden önce tüketicilerin sofralarına sunmuyor olmasıdır. 3 ay içinde üretilen koyun peynirlerimizi yada her ay üretilen inek peynirlerimizi sizlere en iyi kıvamda sunmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir