GAZET-E

Firuze Fesleğenli Eski Kaşar Peyniri

Bir rüzgâr esse ellerin fesleğen kokuyor

Kırlangıçlar konuyor alnına akşamüstleri

Çocuksun Sen / Ahmet Telli

 

Günler günlerin ardına bir bir sıralanıyor, biz de bahara minnetle el sallayıp yavaş yavaş ilk yaza dönüyoruz yüzümüzü.

Latince’de “Maia’nın ayı” anlamına gelen Mayıs, mitolojiye göre bereketi, doğurganlığı temsil ediyor. Bu sene Ramazan’la da birleşen Mayıs ayı, umarız sizin de hanenize bolluk, bereket ve huzur getirmiştir.

Sırada, uzun günleriyle kışın yorgunluğunu üzerimizden atma fırsatı veren Haziran var. Mevsim, doğanın mucizelerine selam vermenin, gül bahçelerinden yayılan kokuların, kaldırımları işgal eden yavru kedilerin, tatlı akşam esintileriyle duyduğumuz sevincin mevsimi.

Bizim için, bu mevsime en çok yakışan peynirimiz, elbette Ariste Firuze’den başkası değil. Fesleğenin benzeri bulunmaz rayihasını eski kaşarın lezzetiyle birleştiren Firuze, inovasyona rastlamanın kolay olmadığı Türkiye Peynir haritasında, adı gibi nadir, değerli bir lezzet.

Tazelik dolu rayihası ve lezzetiyle fesleğen, Akdeniz ikliminin tüm pozitif duygularını da beraberinde getirir. Ariste Firuze’de eski kaşar peynirinin sabırla kıvamına erişen lezzetine, fesleğenin kendine has tadıyla yeni bir yorum katmış olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Umuyoruz, sizin de sofralarınız Ariste Firuze’nin tadıyla kat kat lezzetlenir, hem damaklarınız hem sohbetleriniz şenlenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir