Nedir?

Hangi Peynirde Daha Fazla Protein Bulunur?

ariste tulum cheese

Günün her öğünü sofralarda yer bulan peynirler, hemen her damak zevkine hitap eden harika bir lezzete sahip bir protein kaynağı.

Birçok farklı çeşitte üretilebilen peynirlerin bu denli vazgeçilmez olmasının nedenleri arasında en çok öne çıkanlarından birisi de sağlığa yararları.

Beslenmemizde önemli bir yer tutan peynirler, türlerine göre ayrılsa da hem kilo vermek isteyen hem de almak isteyen kişilerin diyetlerinde uygulanabiliyor. Ancak her peynirin besin değeri, yağ oranı ve karbonhidrat seviyesi aynı değil. Bu nedenle özellikle de sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorular arasında hangi peynirin daha sağlıklı olduğu ya da protein değerinin yüksek olduğu yer alıyor.

Uzmanların bilgileri ışığında, en sağlıklı ve protein değeri en yüksek peyniri birlikte inceleyelim. 

Sağlıklı Bir Beslenme İçin En Çok Tüketilen Peynirler

Süt ve süt ürünlerinin vücudumuzun ihtiyaç duyduğu protein ve aminoasitleri karşıladığı bilinen bir gerçek. Günlük beslenmemizde sıklıkla yer bulan peynirler, özellikle de sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi.

Kendi başına da sıklıkla tüketilen peynirler, sandviçler, salatalar, soslar ve hamur işi lezzetlere dahil olduğunda da harika bir tat katıyor. Kemik erimesinin önüne geçtiği süt ve süt ürünlerinin sağlığa faydaları arasında en yaygın bilinenlerinden biri. Ancak peynirin faydaları bununla sınırlı değil. Uzmanların araştırmalarına göre vücudumuzun ihtiyaç duyduğu proteini karşılamak için tüketebileceğimiz besinlerin başında peynir geliyor.

Pek tabii tüm besinlerde olduğu gibi yeterli miktarda yemek ve fazlasına kaçmamak oldukça önemli.

Yüksek protein ve kalsiyum değerleri nedeniyle sağlıklı beslenme rutinlerine ve listelerine en çok dahil edilen peynirler arasında lor peyniri, beyaz peynir,dil peyniri  ve kars gravyer peyniri geliyor.

Her peynirin gramajına ve türüne göre içerdiği protein, kalsiyum ve karbonhidrat oranı farklı olsa da en çok tüketilen sağlıklı peynirler arasında ilk sıralarda sıraladığımız peynirler yerini alıyor. 

Protein Değeri En Yüksek Peynir Hangisidir?

Tüm bu sağlıklı peynirler arasında en çok hangisinin protein değeri yüksek sorusunun cevabı ise lor peyniri,peynir altı suyundan yapıldığı için en yüksek protein ve kalsiyum oranına sahip. 

Peynir altı suyundan hazırlanarak sofralarda yer bulan lor peynirinin biyolojik değerliliğinin 126 olduğu kanıtlanmış.

Tek bir yumurtada ise biyolojik değerlilik 100 oranında. Bu nedenle sağlıklı beslenmek isteyen, diyet uygulayan kişilerin beslenme listesinde mutlaka lor peynirine yer vermesi öneriliyor. Bu durum kişilerin vücut değerlerine göre değişkenlik gösterse de günlük alınması gereken protein ihtiyacının bir kısmını süt ya da yumurta yerine farklı bir lezzet ile karşılamak isteyenler için lor peyniri oldukça başarılı bir seçenek.

Özellikle yumurta alerjisi olan bireyler tarafından tercih edilen lor peyniri, birçok yörede çökelek ismi ile anılsa da yapılış biçimleri ve besin değerlerinin farklı olması nedeniyle birbirinden ayrılıyor. 

 

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.