GAZET-E

Hanımeli – Çörek Otlu Sepet Peyniri

Her geçen gün içimize daha çok döndüğümüz, yeni bir mevsime hazırlandığımız günlerde, yılın son haftalarındayız.

Ofislerimiz, odalarımız, kitaplarımız, not defterlerimizle yeniden haşır neşir olduğumuz bugünlerde bu kez peynirin tarihçesinden ilham alalım istedik.

Bizim her gün tutkuyla emek verdiğimiz, sizin de her gün zevkle tükettiğiniz peynirin tarihi neredeyse insanlık tarihi kadar eski. Peynirin 7000 yıldır süregelen hikayesinden izlere Herodot, Hipokrat ve Strabon’un defterlerinde, Roma ve Yunan mitolojisinde anlatılan hikayelerde, Orta Asya, Akdeniz ve Mezopotamya tarihinde rastlamak mümkün.

Yunan mitolojisinde Apollo ve Cyrene’nin oğlu Aristaeus’un, peynir yapımını ilk keşfeden kahraman olduğuna inanılır. İsmimize de ilham kaynağı olan bu efsaneyle birlikte Antik Yunan’da daha birçok hikayede peynir en önemli kahramanlardan biri. Homeros, MÖ 8. Yüzyıl tarihli Odysseia destanında keçiler ve koyunlardan ekşi peynir yapıldığını kaleme alır. Odysseus ve adamları tek gözlü dev Kyklop’un mağarasına girdiklerinde koyun ve keçi sürüleri, peynir dolu raflar, süt dolu madeni güğümler, sepetler gördüklerinden bahseder. Peynirin ilk tariflerinden birini okuduğumuz bu satırlar, bugün Balıkesir köylerimizde hala yapılan sepet peynirinin de köklü geçmişini yansıtır.

Mitolojik hikayesi ile Ariste’yle en iyi bütünleşen peynirlerimizden biri de Balıkesir’in leziz sütlerinden şirden maya ile üretilen Sepet Peyniri. Mitolojide anlatıldığı şekliyle “kesilmiş sütün konduğu sepetler” içerisine konan peynir, salamurada bekleyerek olgunlaşırken sepetin de izlerini alıyor, lezzeti doygunlaşırken aynı zamanda da sembolik görüntüsüne kavuşuyor.

Biz de bu peynirin en lezzetli halini, biricik Ariste Hanımeli – Çörek Otlu Sepet Peyniri’mizi 7/24 sizlere ulaştırmaktan gurur duyuyoruz. Kasım ayına özel olarak bu lezzetimiz aristegelse.com’dan sipariş veren tüm #peynirsever’lere bizim hediyemiz. El emeği göz nuru, binlerce yıldır hala yaşamakta olan bu lezzet geleneğini daha çok sofraya ulaştırmak, daha çok damakla buluşturmak bizim için tarifsiz bir mutluluk.

Hamuruna her çeşniyi misafir ederken bambaşka lezzetler sunan Ariste Hanımeli Sepet Peyniri’ni afiyetle tüketmeniz dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir