GAZET-E

İzmir Tulum Peyniri

Yaz geçer yine gelir.

Yaz geçer iyi gelir sözcükler.

(Murathan Mungan)

Yazın iyileştirici gücünü, sıcaklığını içimize depoladığımız günlerin ardından yılın en kendine has ayı karşımızda. Eylül demek gerçeklerimize ve biraz da içimize yeniden dönmek demek. Yeni motivasyonlar ve planlarla işlerimizin, okullarımızın, masalarımızın başına oturmak. Ayaklarımıza dolanıp yolumuzu kesen sarı yapraklara daha çok rastlamak. Sıcak kentlere doğru kanat açan kuşlara el sallamak. Biraz da o özlenen tatlı esintiye kavuşmak demek; üzerimize hafif bir hırka almak, ince bir yorgan örtmek. Giderek kısalan gündüzlerin değerini daha çok bilmek.

Yeni bir mevsime merhaba derken Ariste olarak size yazın o tatlı anlarını bir süre daha yaşatmak için ufak bir sürpriz hazırladık. Eylül ayında aristegelse.com’dan verilen tüm siparişlere Ege bölgesinin bereketini ve sıcaklığını da ekliyoruz. Bu ay web sitemizden verilen siparişlerde en sevilen peynirlerimizden Ariste İzmir Tulumu, tüm #peynirsever’lere bizim hediyemiz.

Tulum Peyniri Anadolu topraklarının kokusunu, rayihasını içinde barındırır. Peynirin tarihte ilk izlerini barındıran Tulum Peyniri aslında bir peynir üretim tekniği, isminin başına bölgesinin adı ile anılır, İzmir Tulum Peyniri, Erzincan Tulum Peyniri, Kargı Tulum Peyniri gibi. Öyle bir sahiplenilme içerir ki bu peynir, Ege’liler Erzincan Tulum Peyniri’ni , Erzincan’lılar ise İzmir Tulum peynirini pek bilmez, sofralarında denerken çekinir, çünkü tulum kendi bildiği yapı ve lezzette değildir. II. Beyazıt döneminde 1502 tarihli bir kanunnamede, imparatorluğun farklı bölgelerinden İstanbul’a gelen peynirlerin arasında elbette tulum peyniri de geçiyor.

Bugün sofralarımıza tat katan tulum peynirleri de halen geleneksel yöntemlere sadık kalarak sadece süt-şirden maya-tuz ile üretiliyor. İzmir Tulum Peyniri Ege bölgesinin hem tarihi hem coğrafyasıyla en özel köşelerinden biri olan Bergama bölgesinin Yörük köylerine dayanan geçmişi ile Bergama’da üretilmeye başladıktan sonra ise İzmir’in diğer ilçelerine, oradan da Ege’ye yayılmış. Bu nedenle bugün hem İzmir tulumu hem Bergama tulumu olarak adlandırılıyor.

Ariste İzmir (Bergama) tulumumuz geleneksel yöntemlerle üretilip dinlendirdikten sonra, sofranıza gelmeye hazır 300 gramlık paketlerde ambalajlanıyor. Şirden maya ile üretilen İzmir tulumumuzun sadece inek sütünden ve %80 koyun-keçi sütü, %20 inek sütünden üretilen iki çeşidi yer alıyor.

Tüm peynirsever dostlarımıza yazın büyüsünü içinde taşıyan, umut dolu bir Eylül ayı diliyoruz. Umarız Ariste İzmir Tulumu’muz da her tattığınızda içinizi Ege’nin güneşi gibi ısıtır, kekik kokulu dağları gibi ferahlatır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir