GAZET-E

Lazika Dört Mevsim Çay

“Bir sıcak söz, bir demlik çay

İşte sevmek bu kadar kolay”

– Nadir Göktürk

Aylardan Ekim, mevsimlerden “yeniden merhaba” dediğimiz sonbahar. En kocaman keyiflerimizi, küçücük mutluluk anlarında yaşayacağımız günler bizleri bekliyor.

Serin havalara karşı bizi sarmalayacak, en sevdiğimiz montumuzu dolaptan çıkardıysak, cama pıt pıt vuran yağmur damlalarını dört gözle bekliyorsak, sarıdan turuncuya, turuncudan kırmızıya boyanan ağaçların seyrine dalmaya hazırsak, sonbahara da hazırız demektir.

Satırlar ilerlerken peynirle ilgili anekdotlar bekliyor olabilirsiniz. Ama bu kez size peynirden değil, çaydan söz edeceğiz. Şimdi “çay da nereden çıktı?” demeyin. Çay kültürümüzde bazen samimi bir sohbeti başlatan, bazen içimizi ısıtsın diye yudumladığımız, kimi zaman da yemek sonrası keyfimize ince belli bardakta eşlik eden vazgeçilmez bir dost.

Ekim ayında peynirlerimizi tadarken size tüm mevsimlerin keyfini ve lezzetini yaşatacak, sıcacık bir sürpriz hazırladık: Bu ay tüm aristegelse.com siparişlerinizde Lazika Dört  Mevsim bitki çayı bizim hediyemiz.

Peki Dört Mevsim’de neler var? Paketimizin içi hibiskus, yayla çiçeği, tarçın, kakule, portakal kabuğu, karanfil, nane, melisa ve yeşil çayın iyilik ve ferahlığıyla dolu. Portakal kabuğu ve kakulede kışın şifa dolu keyfi, karanfil ve yayla çiçeğinde ilkbaharın tazeliği, melisa ve yeşil çayda yazın hafifliği, hibiskus ve tarçında ise sonbaharın sakinliği saklı.

Dört Mevsim bitki çayınızı, sütün tadını damağınızda hissedeceğiniz tazelikte bir dil peyniriyle tüketmenizi öneririz. Biraz da farklı çay türlerinin en çok hangi tatlara yakıştığından söz edelim. Eğer yeşil çay tercih edenlerdenseniz yanına enfes bir tulum peyniri yakışır. Demli siyah çaydan vazgeçmeyenlerdenseniz o zaman az tuzlu peynirler en iyi eşlikçiniz olacaktır.

Çayınızı yudumlarken ruhunuzu ısıtacağını umduğumuz müzik seçimlerimizi de paylaşmak istedik.

 

➊ Antonio Vivaldi – Dört Mevsim Konçertosu

➋ Tea For Two – Ella Fitzgerald

➌ Sevmek Kolay – Ezginin Günlüğü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir