GAZET-E

Mart, Baharın habercisi

Mart ayı için yolculuk önerileri

Adatepe Köyü / Çanakkale

Çıldır Gölü, Ani Harabeleri / Kars 

Birgi / İzmir 

   Mart da geldi, içeriye buyur ettik tüm iyilikleriyle. Bu iyilikler içinde neler var neler… Doğa takvimine göre Mart’ın ilk günleri “ağaçlara su yürüme zamanı”. Canlanmaya başlayan yapraklarıyla, ağaçlar için derin bir kış uykusundan uyanma vakti. Ay ortası, üçüncü cemrenin toprağa düşme zamanı. Ve 21 Mart, bahar ekinoksu. Baharın gelişinin tüm coşkusuyla müjdelendiği, tüm yüreklerde hissedildiği, kutlandığı gün. 

 

   Mart ayı bizim için de hem baharın gelişine hem yenilenmeye hazırlanmak demek. Köklerimizle aldıklarımızı sindirmenin, değişime kapımızı açmanın vakti. Kışın ağırlığından silkinip biraz hareketlenmek için de doğru bir zaman. İster havanızı değiştirecek kısa bir yürüyüş, ister yeni keşiflere yol alacağınız bir baharı karşılama rotası… Yolculukları özleyenler için ve baharı kapıda karşılamak isteyenler için, bizden size 3 rota önerisi. 

 

   Pusulanızı tarih ve doğanın iç içe geçtiği Adatepe Köyü, Çanakkale’ye doğru çevirebilir, Kaz dağları’ nın oksijeni bol, temiz havasını içinize çekerken Kuzey Ege lezzetlerini tadabilirsiniz. Eğer içinizden kışla son bir vedalaşma yapmak geçiyorsa, sizi Kars’a alalım. Kars kışın son günlerinde bile beyaz örtüsünü eksik etmeyen Kars, Ani Harabeleri’nden Çıldır Gölü’ne sizi sıra dışı deneyimleriyle karşılayacak. Ege’den vazgeçmeyenler içinse İzmir’in saklı güzelliği Birgi, asırlık ağaçları ve geleneksel Anadolu evleriyle yeni keşifler için en doğru adres. 

 

   Tüm yolculuklarımızı iyiliğe doğru gerçekleştirdiğimiz, konfor alanlarımızdan biraz da olsa sıyrılıp hayallerimize yaklaştığımız bir ilkbahar dileğiyle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir