GAZET-E

Mihaliç Peyniri

Anadolu yıllar öncesinden bugüne uzanan zenginliğiyle, yedi bölgesinin her birinde bizlere bambaşka tatlar, renkler sunan bir hazine. Mutfağından coğrafi güzelliklerine, kültüründen tarihine, bizi daima büyüleyen sürprizlerle dolu.

Bereketli topraklarından nimetlerin eksik olmadığı ülkemiz, peynir çeşitliliği açısından da zengin bir coğrafya.

Türkiye’ye ait yerel peynir çeşitlerinden bugüne kadar hangilerini tattınız? Hangileri tüm lezzetiyle hala tadılmayı bekliyor?

Ariste Peynir olarak sizi geçtiğimiz ay Kars balı ve peyniriyle bir araya getirdikten sonra, bu kez Marmara ve Ege’nin el ele verdiği Balıkesir ve çevresine has, eşsiz bir lezzetle buluşturuyoruz: Artun Ünsal’ın “Türk peynirinin şahı” diye nitelendirdiği Mihaliç peyniriyle.

Geçmişi 200 yıl öncesine uzanan Mihaliç peyniri, Osmanlı İmparatorluğu döneminden beri bu topraklarda üretilen gözde lezzetlerden biri. Hikayenin başlangıcı, imparatorluğun ilk başkenti Bursa’nın Karacabey ilçesine dayanıyor. Tarihten bir not ile yüzünüzü gülümsetecek ufak bir detay da verelim: Mihaliç peyniri, adını Karacabey ilçesinin eski ismi olan “Mihaliç”ten alıyor. Yöre halkı Bursa’dan Balıkesir’e göç ettiğinde, gelenek haline gelmiş peynir kültürünü de yanında taşıyor. Yöresine göre farklı isimlerle anılan Mihaliç Peyniri, hala kimi zaman Manyas kimi zaman İvrindi kimi zamansa Kelle peyniri olarak adlandırılmakta.

Mihaliç peyniri geleneksel üretim şekline göre uzun yıllar sadece “kıvırcık” koyun sütünden elde edilmiş. Bugünse kimi zaman sadece inek sütüyle kimi zaman da inek, koyun ve keçi sütlerinin karışımıyla üretiliyor.

Anadolu’nun dört bir yanından lezzetleri bir araya getirdiğimiz aristegelse.com’dan verilen tüm siparişlerde bu ay, Balıkesir’in gözdesi, az tuzlu Ariste Mihaliç peynirimizi tüm peynirseverler dostlarımızın beğenisine sunuyoruz.

Bizler size en iyi lezzeti sunmak için peynirlerimizi en tatlı uykularında bekletmeye devam ederken, siz sevgili peynirsever dostlarımıza da yazın son ayında keyif dolu günler diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir