HABER, GAZET-E

Piraye – Kekikli Trakya Eski Kaşar Peyniri

Mart ayını sevmek için sebebimiz çok. Doğanın, bitkilerin, usul usul yeniden uyanışı, henüz ısıtmasa da güneşin yüzünü yeniden gösterişi, soğuk ve uzun bir kışın yavaş yavaş geride kalışı… Bizi bahara hazırlayan yenilik ve tazelik duygularını beraberinde getiren Mart ayı, bu kez Ariste Ailesi olarak bizim için apayrı bir yeniliğin müjdecisi.

 

Tadıyla, ait olduğu coğrafyayla, geçmişiyle, peynirlerimizin her birini kendine has birer karakter olarak görüyoruz. Zamanla peynirlerimize verdiğimiz, bizde uyandırdıkları duyguları yansıtan özel isimler, bugün adeta vazgeçilmez bir Ariste geleneği haline geldi. Ariste Ailesi’ne ismiyle kendini ilk kabul ettiren peynirimiz Uyuyan Güzel’di, ardından Hanımeli ve sonrasında Nazende… Şimdi ise tadı kadar adıyla da size kendini sevdirecek Piraye’yi bu aileye eklemenin sevincini yaşıyoruz.

 

Yeni bir isim vermekten mutluluk duyduğumuz Piraye’nin Ariste’deki yerini size biraz anlatalım. Piraye, kekikli Trakya eski kaşarının en halis, en leziz hali. Eski kaşar peynirini iyi anlaştığı çeşnilerle buluşturduğumuz özel denemelerimizden ilki. Farklı çeşnileri eski kaşarla harmanlayarak yaptığımız onlarca deneme sonrasında ortaya çıkan, eşi benzeri olmayan bir tat. Tıpkı et ve kekiğin ortaya çıkardığı özel lezzet birlikteliği gibi, eski kaşarın tadı da kekikle bir başka tamamlanıyor, Piraye’nin dokusunda kendine has bir karakter kazanıyor.

 

Piraye’ye özel olarak kullandığımız kekikler, Çanakkale yöresinde, Kaz Dağları’nın şifalı ve bereketli tepelerinde yetişiyor. Mis kokusunu dağlara yaydıktan sonra toplanan kekikler, eski kaşarımızla buluşuyor. Peynir ustalarımızın hünerli dokunuşlarıyla peynir hamuruna eklenerek yoğrulup, kellelerde şekil verilerek çuvallara giriyor. Bu özenli sürecin ardından Piraye bir süre dinlendikten sonra, en lezzetli sofralarınızda tüketilmeye hazır hale geliyor.

 

Piraye’yi belki de daha önce birçok kez tattınız ya da ismini birçok kez duydunuz ama henüz denemeye fırsatınız olmadı. Ariste Ailesi’nin 10 yıllık, vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan bu enfes kekikli eski kaşarımızı, bugünden itibaren sadece “Piraye” diye anmanız, bir tıkla bizden istemeniz yeterli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir