GAZET-E

Sarı Lezzetin Tam Zamanı

Kars Eski Kasar Peyniri
zeytin-blog

Her şeyi süpürebilirsin;

Sonbaharı süpüremezsin.

Yalnızın Durumları – Özdemir Asaf 

Sarı sonbahar yaprak yaprak takvimlerimize dökülürken, sarı lezzetimiz Kars Kaşarı’ndan söz etmenin zamanı da gelmiş demektir.

Soframıza ulaşan her peynirin hikayesi, hem doğanın nimetlerinden hem de üretildiği yörenin geleneklerinden izler taşıyor. Lezzeti dünya çapında kabul gören, coğrafi işarete sahip Kars Kaşarı da nesilden nesile aktarılan bir mirasın ürünü.

1876’da Kars’ın Rusların hakimiyetinde olduğu günlere dönüyoruz… O günlerde Rus Çarı’nın davetiyle Kars’a gelen İsviçreli peynir üreticisi David Moser, bölgenin peynir üretimine elverişli coğrafyasını görüyor. Hiç tereddüt etmeden yöredeki ilk mandırayı kurarak seneler boyu yaşayacak bir geleneğin temellerini atıyor.

Kars Kaşarı, yörenin sarı çiçekleriyle beslenen, tertemiz havasıyla büyüyen süt hayvanlarının en büyük hediyelerden biri. Kuşaktan kuşağa aktarılan sırlara vakıf, bilge ve işinin ehli peynir ustalarımız bu hediyeyi işliyor. Bize de en iyi koşullarda dinlendirip size ulaştırmak düşüyor.

Bizden size bir de küçük tadım önerisi. Kars Kaşarı ve en iyi eşlikçilerinden bal bir araya geldiğinde lezzetle bütünleşir, birbirini zarafetle dengeler.

Afiyetle tüketmeniz, yayla esintilerinin tazeliğinde bir sonbahar geçirmeniz dileğiyle…

Ariste Ailesi

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.