GAZET-E

Size biraz Tuz’dan söz etmek istedik…

blank
tuz

Böyle havada aşık oldum;

Eve ekmekle tuz götürmeyi

Böyle havalarda unuttum;

Şiir yazma hastalığım

Hep böyle havalarda nüksetti;

Beni bu güzel havalar mahvetti.

Orhan Veli

“Biraz güneş görelim, bir tuzlu suya girelim çıkalım, kendimize geliriz” cümlesini bol bol tekrarladığımız ilk yaz günlerinde, size biraz “tuz”dan söz etmek istedik.

Hafızamızı şöyle bir yokladığımızda, hayatımıza, konuşma dilimize, deyimlerimize, geleneklerimize ne denli nüfuz ettiğini fark etmek hiç zor değil: “O da işin tuzu biberi…” dediğimizde, hayata anlam katan anların içinde her şeyden bir tutam olduğunu vurgularız. Duygularımızın dolup taştığı zamanlarda gözyaşlarımızda bile varlığını hisseder, o an varlığımızın, yaşadığımız anın en somut kanıtıyla karşılaşırız.

Günlük yaşamımıza bu denli sinmesinin yanı sıra vücudumuza sağladığı yararlardan da dem vurmalı. Kan basıncımızı ve vücudumuzun sıvı dengesini düzenlemek, kas ve sinir sisteminin sorunsuz çalışmasına yardımcı olmak, başlıca görevlerinden bazıları.

Tarihteki yerine baktığımızda ise tarih öncesi uygarlıklara uzanan bir yolculuğa çıkarız. Araştırmalara bakıldığında, bundan binlerce yıl önce Nil Deltası’nda deniz suyunu buharlaştırarak tuz üreten, et ve balığı tuzlayarak saklayan ilk uygarlığın Mısırlılar olabileceği söylenir.

Zamanla sofralarımızda ve yaşamımızda yerini giderek sağlamlaştıran tuz, bugün tek tip olmanın uzağında, tadı, yapısı, rengi birbirinden farklı onlarca çeşidiyle karşımızda. Elle hasat edilen, doğal üretim süreçlerinden geçen, kristal yapısını, aromatik yapısını dilediğimizce seçebileceğimiz geniş bir yelpaze var önümüzde.

Gurme restoranların şeflerinden evlerimizdeki azimli şeflere, birçok mutfak tutkunu en lezzetli ve en doğru seçeneği bulmak için kolları sıvamış durumda.

Biz de hayata kattığı tadın yanı sıra, yüzyıllardır içinde biriktirdiği minerallerle her taneciğinin içinde biraz da yeryüzünün saflığı, iyiliği ve zenginliğini sakladığını düşünüyoruz.

Bu Temmuz hem sofralarınızın, hem günlerinizin tadının tuzunun yerinde olması dileğiyle…

Ariste Ailesi

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.