GAZET-E

Size biraz Tuz’dan söz etmek istedik…

blank
tuz

Böyle havada aşık oldum;

Eve ekmekle tuz götürmeyi

Böyle havalarda unuttum;

Şiir yazma hastalığım

Hep böyle havalarda nüksetti;

Beni bu güzel havalar mahvetti.

Orhan Veli

“Biraz güneş görelim, bir tuzlu suya girelim çıkalım, kendimize geliriz” cümlesini bol bol tekrarladığımız ilk yaz günlerinde, size biraz “tuz”dan söz etmek istedik.

Hafızamızı şöyle bir yokladığımızda, hayatımıza, konuşma dilimize, deyimlerimize, geleneklerimize ne denli nüfuz ettiğini fark etmek hiç zor değil: “O da işin tuzu biberi…” dediğimizde, hayata anlam katan anların içinde her şeyden bir tutam olduğunu vurgularız. Duygularımızın dolup taştığı zamanlarda gözyaşlarımızda bile varlığını hisseder, o an varlığımızın, yaşadığımız anın en somut kanıtıyla karşılaşırız.

Günlük yaşamımıza bu denli sinmesinin yanı sıra vücudumuza sağladığı yararlardan da dem vurmalı. Kan basıncımızı ve vücudumuzun sıvı dengesini düzenlemek, kas ve sinir sisteminin sorunsuz çalışmasına yardımcı olmak, başlıca görevlerinden bazıları.

Tarihteki yerine baktığımızda ise tarih öncesi uygarlıklara uzanan bir yolculuğa çıkarız. Araştırmalara bakıldığında, bundan binlerce yıl önce Nil Deltası’nda deniz suyunu buharlaştırarak tuz üreten, et ve balığı tuzlayarak saklayan ilk uygarlığın Mısırlılar olabileceği söylenir.

Zamanla sofralarımızda ve yaşamımızda yerini giderek sağlamlaştıran tuz, bugün tek tip olmanın uzağında, tadı, yapısı, rengi birbirinden farklı onlarca çeşidiyle karşımızda. Elle hasat edilen, doğal üretim süreçlerinden geçen, kristal yapısını, aromatik yapısını dilediğimizce seçebileceğimiz geniş bir yelpaze var önümüzde.

Gurme restoranların şeflerinden evlerimizdeki azimli şeflere, birçok mutfak tutkunu en lezzetli ve en doğru seçeneği bulmak için kolları sıvamış durumda.

Biz de hayata kattığı tadın yanı sıra, yüzyıllardır içinde biriktirdiği minerallerle her taneciğinin içinde biraz da yeryüzünün saflığı, iyiliği ve zenginliğini sakladığını düşünüyoruz.

Bu Temmuz hem sofralarınızın, hem günlerinizin tadının tuzunun yerinde olması dileğiyle…

Ariste Ailesi

Salted Fleur de Sel 175G

29,50 TL
 Fleur de Sel - Fransızca tuz çiçeği
Sofrada Öğütme Tuzu İyot ilave edilmemiştir. Yalnızca güneş ve rüzgarın etkisiyle buharlaştırılan deniz suyunun yüzeyinde kalan tuz tepeciklerinden elde edilir. Suyun üzerinde açan çiçekler gibi göründüğü için Fransızca tuz çiçeği anlamına gelen “fleur de sel” ismi verilmiştir. Güneşin tüm yaratıcı enerjisini üzerinde biriktirdiği ve yalnızca bol güneşli yaz mevsimlerinde elde edilebildiği için çok değerlidir. Sofra ve yemek tuzu olarak kullanılır. Kullanılan Yemekler Çikolata yapımı, Çikolatalı tart, Çikolatalı kurabiye, Brownie, Karamelblank, Balık, Steak yöntemi ile pişirilen etler (Biftek, Bonfile, Külbastı, Antrikot)

Salted Goods’un kurucuları Özge ve Yağız Uyar 'ın anlatımı ile;

Salted’da biz Homa Lagünü’nden getirdiğimiz, filtreden geçirilmiş doğal deniz suyu ile bir salamura suyu hazırlıyor ve bu suyu küçük, özel havuzlarımızda güneş enerjisi ile buharlaşmaya bırakıyoruz. Tabii su buharlaşırken tümden yok olmuyor. Yavaş yavaş, katman katman buharlaşıyor ve bu sırada da farklı tuz kaliteleri ve dokuları ortaya çıkıyor.  Önce fleur de sel’imiz oluşuyor, sonrasında tuz yavaş yavaş flake olmaya başlıyor, ardından da diğer tuzlar geliyor.

Salted Salt Flake 100G -Yaprak Tuz

29,50 TL
Saltflake - Kar tanesine benzeyen şekli tuzun tamamen doğal gelişimini teyit eder
Sofrada öğütme tuzu , iyot ilave edilmemiştir. %100 doğal deniz tuzu. Deniz tuzu moleküllerinin, yüzey ve kenarlarının farklı hızlarda büyümesi neticesinde oluşur. Kar tanesine benzeyen şekli tuzun tamamen doğal gelişimini teyit eder. Yassı biçimi ve gevrek yapısı ile göreceli olarak daha hızlı çözünen Saltflake, özellikle et yemeklerinin lezzet ve aromasını zenginleştirir. Kullanılan Yemekler Karamel, Çikolata, Çikolatalı tart, Çikolata parçacıklı cookies, Çikolatalı sufle, Brownie, Dana Carpaccio

Salted Goods’un kurucuları Özge ve Yağız Uyar 'ın anlatımı ile;

Salted’da biz Homa Lagünü’nden getirdiğimiz, filtreden geçirilmiş doğal deniz suyu ile bir salamura suyu hazırlıyor ve bu suyu küçük, özel havuzlarımızda güneş enerjisi ile buharlaşmaya bırakıyoruz. Tabii su buharlaşırken tümden yok olmuyor. Yavaş yavaş, katman katman buharlaşıyor ve bu sırada da farklı tuz kaliteleri ve dokuları ortaya çıkıyor.  Önce fleur de sel’imiz oluşuyor, sonrasında tuz yavaş yavaş flake olmaya başlıyor, ardından da diğer tuzlar geliyor.

Salted Siyah Trüf Mantarlı Tuz 70 G

44,50 TL
Trüf Mantarlı tuz – Trüfün zengin ve topraksı tadıyla oluşan lezzetli, yüksek aromalı bir tuzdur.
Doğal Deniz tuzu, siyah trüf mantarı Basit yiyecekleri bile gurme tadına taşır. Nemli bir tuzdur. Kullanılan Yemekler Yumurtalar, patates kızartmaları, risotto, güveç, makarna, popcorn yapımında kullanılır.

Salted Goods’un kurucuları Özge ve Yağız Uyar 'ın anlatımı ile;

Salted’da biz Homa Lagünü’nden getirdiğimiz, filtreden geçirilmiş doğal deniz suyu ile bir salamura suyu hazırlıyor ve bu suyu küçük, özel havuzlarımızda güneş enerjisi ile buharlaşmaya bırakıyoruz. Çeşnili tuzlarımızın neredeyse tümünün -trüf hariç- lezzetleri yine yerel ürünlerden elde ediliyor. Gerçi siyah trüf son zamanlarda Karadeniz’de, Trakya’da ve İzmir/Selçuk’ta da yetiştirilmeye başlanmış. O üreticilerle de yavaş yavaş iletişime geçiyoruz.

Salted Smoke Saltflake (İsli Yaprak Tuz) 100G

34,50 TL
Saltflake – Kar tanesine benzeyen şekli tuzun tamamen doğal gelişimini teyit eder
Sofrada Öğütme Tuzu İyot ilave edilmemiştir. Meşe odununda tütsülenmiş doğal deniz tuzu Elle hasat edilen, yassı biçimi ve gevrek yapısı ile göreceli olarak daha hızlı çözünen Saltflake tuzumuzun, meşe odunuyla tütsülenmesi sonucunda elde edilmiştir. Yemek ve sunumlarda son dokunuş olarak ızgara tadı vermesi için kullanılır. . Özellikle ızgara et sunumlarının lezzet ve aromasını zenginleştirir. Kullanılan Yemekler Izgara et, tavuk, fırınlanmış veya ızgara sebzeler, dana carpaccio, somon

Salted Goods’un kurucuları Özge ve Yağız Uyar 'ın anlatımı ile;

Salted’da biz Homa Lagünü’nden getirdiğimiz, filtreden geçirilmiş doğal deniz suyu ile bir salamura suyu hazırlıyor ve bu suyu küçük, özel havuzlarımızda güneş enerjisi ile buharlaşmaya bırakıyoruz. Tütsü aromasını nerede arıyorsanız, neye yakıştırıyorsanız smoked flake’i o yemekle eşleştirebilirsiniz. Bizce domates çorbasına çok yakışıyor örneğin. Etlerin, ızgara sebzelerin, yağlı balıkların üzerine muhteşem oluyor. Hatta fırınladığınız sebzelere smoked flake eklediğinizde ızgara sebze yiyormuşsunuz hissi veriyor. Eşleşmelerde sınır yok diyebiliriz, herkesin keyfine, yaratıcılığına göre değişiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir