GAZET-E, HABER

İçimizde capcanlı bir ilk yaz tazeliği, yeni bir mevsimin umutları

Kendi öz hüznümüzün öz tarlasında

Bozkır dayanıklılığımızın tarlasında kalbimiz

Ellerimiz ayaklarımız arasında

ve kimsenin bölemediği şarkıyı

Güllerin, buğdayların ve acının şarkısını

Bir haziran uygulayacak sesimize.

Hızla Gelişecek Kalbimiz – Turgut Uyar 

 

İçimizde capcanlı bir ilk yaz tazeliği, yeni bir mevsimin umutları… Masmavi gökyüzünden aldığımız enerji, güneşin yüzümüzü güldüren etkisi, doğanın çiçek çiçek duyularımıza dokunuşu… Haziran’ın gelişi biraz da yüzümüzü doğaya dönmek, en tazeleyici duygularımızın uyanışı demek.

 

Doğanın sonsuz cömertliği ve büyüleyici zenginliği, bizim için daimi bir ilham kaynağı. Öneminin sadece bir gün ya da bir ay değil, her gün farkındayız.

Türkçe Etimolojik Sözlük’e baktığımızda “doğa”nın, Uygurca “toğ” kelimesinden, “yükselmek, gün doğmak, yavru doğmak” kökenlerinden evrildiğini görürüz. İngilizce “nature” kelimesinin kökü de “doğurmak”tan gelir. Doğa dediğimizde “dünyaya geldiği ilk ve naif hali” anlamına işaret etmiş oluruz. 

Ariste’de her günümüz dünyaya geldiği en naif hali ile doğanın bahşettiklerini aramak, işlemek ve sizlere ulaştırmakla geçiyor. Geleneksel peynirciliğin ve yerel gıda üretiminin destekçisi olarak bu değerlerin yaşamasını, gelecek nesillere aktarılmasını her şeyden çok önemsiyoruz. Doğanın bize hediye ettiklerine karşılık, onun için neler yapabileceğimize odaklanmayı da ihmal etmiyoruz. 

Tüm dünyada Çevre Günü olarak kutlanan 5 Haziran, bir yudum suyun, ciğerlerimize dolan temiz bir nefesin, yaşam kaynağımız olan toprağın değerini anımsamak için çok değerli. 

Peki bizler gelecek nesillere bırakabileceğimiz bir dünya için neler yapabiliriz? Sofralarımızı zehirden uzak tutan üreticileri destekleyebilir, ağaçların kesilmesine neden olan projelere, nesli tükenen hayvanların avlanmasına ses çıkarabilir, su ve elektriği daha tasarruflu kullanabiliriz. 

Bizler hep birlikte bu bilinçte oldukça, yaşama kol kanat gerdikçe, inanıyoruz ki hem dünyamız daha rahat nefes alacak hem de şairin dediği gibi “hızla gelişecek kalbimiz”.

Tadıyla, güneşiyle, lezzetiyle kalplerimizi iyileştiren bir Haziran dileğiyle…

Ariste Ailesi

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir