GAZET-E

Yürekleri sıcacık tutacak

Yürek ısıtan kitap önerileri

Çocuk Köstebek Tilki ve At – Charlie Mackesy (Mundi)

Selma – Jutta Bauer (Hep Kitap)

   Şubat ayının adı “yılın en soğuk ayı”na çıkmış… Oysa dikkatle bakılırsa günlerin giderek uzadığı fark edilir, güneş kimi zaman bulutların arasından başını uzatır, havalar soğuk olsa da, yürekleri sıcak tutacak bir neden hep vardır. Yılın bu en küçük ayı, küçücük şeylerden duyduğumuz mutluluğu hatırlamak için belki de kusursuz bir fırsattır. 

 

   Mutluluğun reçetesi olmadığını, her birimizin kendi mutluluğunu yarattığını düşününce koyun Selma’nın tatlı hikayesini hatırlamanın da zamanı diye düşündük. Evvel zaman içinde, Selma adında bir koyun varmış… Selma, kendisine “Bir günün nasıl geçiyor?” diye sorulduğunda “Uyanıyorum, kahvaltı ediyorum, çocuklarla oynuyorum, komşum bayan Brene ile sohbet ediyorum, güneşin batışını izliyorum. Sonra da mükellef bir uyku çekiyorum.” diye cevap vermiş.

 

   “Peki daha çok vaktin olsa ne yapardın?” diye sorulmuş, Selma cevaplamış. “Uyanırdım, kahvaltı ederdim, çocuklarla oynardım, komşum bayan Brene ile sohbet ederdim, sonra güneşin batışını izler ve elbette mükellef bir uyku çekerdim.”

 

   “Peki…” diye tekrar sormuşlar, “Piyangodan para çıksaydı?”… Selma’nın cevabı ne miymiş? “Uyanırdım, kahvaltı ederdim, çocuklarla oynardım, komşum Bayan Brene ile sohbet ederdim, güneşin batışını izlerdim ve mükellef bir uyku çekerdim.”

 

   Bu minik hikayeden eminiz ki her birimizin payına düşen birçok şey var. En güzeli, hayat yolculuğumuzda koşaradım değil, adım adım ilerlemek, her anı sindirerek yaşamak, bize sunulan zenginliklerin ufkunda ferahlamak… 

 

   Yürek ısıtan bir küçük hikaye ve iki kitap önerisiyle sizleri selamladığımız,

yılın bu kısacık ayında, her yeni günü afiyetle geçirmeniz dileğiyle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir